Image
MTP(8) TRUNK ASSEMBLY OS2
FO Trunk Assembly 24 x 09/125 OS2, MTP(8)APCm/MTP(8)APCm, type B, LSZH, ULL
MTP(8) TRUNK ASSEMBLY is a high-density fiber optic cable packed many fibers (24) with multiple connectors at the ends containing 8 fibers. It significantly reduces labor and testing time, improves airflow and saves space in cable trays and designed for fast and compact connections in data centers and high-speed networks.
High-quality MTP® connectors provide very low insertion loss and reliable long-term support for high-speed network applications.
Preferably used for multi-channel connection between racks.
| SKU | FO Trunk Assembly 24 x 09/125 OS2, MTP(8)APCm/MTP(8)APCm, type B, LSZH, ULL |
|---|---|
| Fiber Type | OS2 9/125 SMF |
| Fiber Count | 24 |
| Connector A | 8F MTP APC male |
| Connector B | 8F MTP APC male |
| Polarity | Type B |
| Loss Class | Ultra Low Loss |
| Connector A Insertion Loss | ≤ 0,12 dB (typ.); ≤ 0,25 dB (max.) |
| Connector A Return Loss | ≥ 60 dB |
| Connector B Insertion Loss | ≤ 0,12 dB (typ.); ≤ 0,25 dB (max.) |
| Connector B Return Loss | ≥ 60 dB |
| Cable Structure | Dual Jacket |
| Cable Attenuation | ≤ 0,32 dB/km @1310 nm; ≤ 0,18 db/km @1550 nm |
| Cable Outside Diameter | 4,8 mm |
| Cable Jacket | LSZH |
| Min. Bend Radius | 20/10D (Dynamic/Static) |
| Tensile Strength | Cable: 500 N (Installation); 300 N (In Service) |
| Operating Temperature | -10 to 50°C |
| Storage Temperature | -20 to 60°C |