Image
MTP(16) TRUNK ASSEMBLY OM4
FO Trunk Assembly 64 x 50/125 OM4, MTP(16)APCm/MTP(16)APCm, type B, LSZH, ULL
MTP(16) TRUNK ASSEMBLY is a high-density fiber optic cable packed many fibers (64) with multiple connectors at the ends containing 16 fibers. It significantly reduces labor and testing time, improves airflow and saves space in cable trays and designed for fast and compact connections in data centers and high-speed networks.
High-quality MTP® connectors provide very low insertion loss and reliable long-term support for high-speed network applications.
Preferably used for multi-channel connection between racks.
| SKU | FO Trunk Assembly 64 x 50/125 OM4, MTP(16)APCm/MTP(16)APCm, type B, LSZH, ULL |
|---|---|
| Fiber Type | OM4 50/125 MMF |
| Fiber Count | 64 |
| Connector A | 16F MTP APC male |
| Connector B | 16F MTP APC male |
| Polarity | Type B |
| Loss Class | Ultra Low Loss |
| Connector A Insertion Loss | ≤ 0,1 dB (typ.); ≤ 0,2 dB (max.) |
| Connector A Return Loss | ≥ 50 dB |
| Connector B Insertion Loss | ≤ 0,1 dB (typ.); ≤ 0,2 dB (max.) |
| Connector B Return Loss | ≥ 50 dB |
| Cable Structure | Micromodules with CSM |
| Cable Attenuation | ≤ 2,3 dB/km @850 nm; ≤ 0,6 dB/km @1300nm |
| Cable Outside Diameter | 7,5 mm |
| Cable Jacket | LSZH |
| Min. Bend Radius | 20/10D (Dynamic/Static) |
| Tensile Strength | Cable: 750 N (Installation); 400 N (In Service) |
| Operating Temperature | -10 to 50°C |
| Storage Temperature | -20 to 60°C |