Image
LCD PATCH CORD UNIBOOT PUSH-PULL-BOOT OS2
FO Patch Cord LC-APC/LC-APC Duplex Uniboot, Push-Pull-Boot, 09/125 OS2, type S, LSZH, ULL
The LCD PATCH CORD UNIBOOT PUSH-PULL-BOOT is a type of fiber optic cable that integrates two fibers into a single, round cable with one boot, designed for high-density networking. It saves significant space and simplifies cable management compared to traditional duplex cords.
High-quality LCD connectors provide easy reverse polarity. Push-Pull-Boot allows quick and convenient connect/disconnect patch cord without using tools in high-density environments.
Preferably used for connecting and patching inside or between adjacent racks.
| SKU | FO Patch Cord LC-APC/LC-APC Duplex Uniboot, Push-Pull-Boot, 09/125 OS2, type S, LSZH, ULL |
|---|---|
| Fiber Type | OS2 9/125 SMF |
| Connector A | 2F LCD APC Push-Pull-Boot |
| Connector B | 2F LCD APC Push-Pull-Boot |
| Polarity | A/B Stright |
| Loss Class | Ultra Low Loss |
| Connector A Insertion Loss | ≤ 0,12 dB (typ.); ≤ 0,25 dB (max.) |
| Connector A Return Loss | ≥ 60 dB |
| Connector B Insertion Loss | ≤ 0,12 dB (typ.); ≤ 0,25 dB (max.) |
| Connector B Return Loss | ≥ 60 dB |
| Cable Structure | Slim Duplex |
| Cable Attenuation | ≤ 0,32 dB/km @1310 nm; ≤ 0,18 db/km @1550 nm |
| Cable Jacket | LSZH |
| Min. Bend Radius | 20/10D (Dynamic/Static) |
| Tensile Strength | Cable: 100 N (Installation); 50 N (In Service) |
| Operating Temperature | -10 to 50°C |
| Storage Temperature | -20 to 60°C |