Image
SCD PATCH CORD OS2
FO Patch Cord SC-UPC/SC-UPC Duplex, 09/125 OS2, type S, LSZH, ULL
The SCD PATCH CORD provide interconnect and cross-connect for network applications over installations in entrance facilities, telecommunications rooms, data centres, and at the desk. Mini-ZIP cable saves significant space and simplifies cable management compared to traditional duplex cords.
Preferably used for connecting and patching inside or between adjacent racks.
| Fiber Type | OS2 9/125 SMF |
|---|---|
| Connector A | 2F SCD |
| Connector B | 2F SCD |
| Polarity | A/B Stright |
| Loss Class | Ultra Low Loss |
| Connector A Insertion Loss | ≤ 0,12 dB (typ.); ≤ 0,25 dB (max.) |
| Connector A Return Loss | ≥ 50 dB |
| Connector B Insertion Loss | ≤ 0,12 dB (typ.); ≤ 0,25 dB (max.) |
| Connector B Return Loss | ≥ 50 dB |
| Cable Structure | Twin ZIP Duplex |
| Cable Attenuation | ≤ 0,32 dB/km @1310 nm; ≤ 0,18 db/km @1550 nm |
| Cable Jacket | LSZH |
| Min. Bend Radius | 20/10D (Dynamic/Static) |
| Tensile Strength | Cable: 100 N (Installation); 50 N (In Service) |
| Operating Temperature | -10 to 50°C |
| Storage Temperature | -20 to 60°C |