Image
MDC PATCH CORD OS2
FO Patch Cord MDC-APC/MDC-APC Duplex, Push-Pull-Boot, 09/125 OS2, type S, LSZH, ULL
The MDC PATCH CORD is specialized fiber optic cables designed for ultra-high density data center environments, featuring a slim uniboot design that carries two fibers in a single and offer 2x|3x density of traditional duplex LC connectors.
High-quality MDC® connectors provide easy reverse polarity. Push-Pull-Boot allows quick and convenient connect/disconnect patch cord without using tools in high-density environments.
Preferably used for connecting and patching inside or between adjacent racks.
| Fiber Type | OS2 9/125 SMF |
|---|---|
| Connector A | 2F MDC APC Push-Pull-Boot |
| Connector B | 2F MDC APC Push-Pull-Boot |
| Polarity | A/B Stright |
| Loss Class | Ultra Low Loss |
| Connector A Insertion Loss | ≤ 0,12 dB (typ.); ≤ 0,25 dB (max.) |
| Connector A Return Loss | ≥ 60 dB |
| Connector B Insertion Loss | ≤ 0,12 dB (typ.); ≤ 0,25 dB (max.) |
| Connector B Return Loss | ≥ 60 dB |
| Cable Structure | Twin ZIP Duplex |
| Cable Attenuation | ≤ 0,32 dB/km @1310 nm; ≤ 0,18 db/km @1550 nm |
| Cable Jacket | LSZH |
| Min. Bend Radius | 20/10D (Dynamic/Static) |
| Tensile Strength | Cable: 100 N (Installation); 50 N (In Service) |
| Operating Temperature | -10 to 50°C |
| Storage Temperature | -20 to 60°C |