Image
MTP PRO(12) TRUNK ASSEMBLY OM5
FO Trunk Assembly 144 x 50/125 OM5, MTP PRO(12)m/MTP PRO(12)m, type B, LSZH, ULL
MTP PRO(12) TRUNK ASSEMBLY is a high-density fiber optic cable packed many fibers (24, 48, up to 144) with multiple connectors at the ends containing 12 fibers. It significantly reduces labor and testing time, improves airflow and saves space in cable trays and designed for fast and compact connections in data centers and high-speed networks.
High-quality MTP® PRO connectors provide reverse polarity and pin (gender) change, as well as very low insertion loss and reliable long-term support for high-speed network applications.
Preferably used for multi-channel connection between racks.
| SKU | FO Trunk Assembly 144 x 50/125 OM5, MTP PRO(12)m/MTP PRO(12)m, type B, LSZH, ULL |
|---|---|
| Fiber Type | OM5 50/125 MMF |
| Fiber Count | 144 |
| Connector A | 12F MTP PRO male |
| Connector B | 12F MTP PRO male |
| Polarity | Type B |
| Loss Class | Ultra Low Loss |
| Connector A Insertion Loss | ≤ 0,1 dB (typ.); ≤ 0,2 dB (max.) |
| Connector A Return Loss | ≥ 35 dB |
| Connector B Insertion Loss | ≤ 0,1 dB (typ.); ≤ 0,2 dB (max.) |
| Connector B Return Loss | ≥ 35 dB |
| Cable Structure | Micromodules with CSM |
| Cable Attenuation | ≤ 2,3 dB/km @850 nm; ≤ 0,6 dB/km @1300nm |
| Cable Outside Diameter | 8,9 mm |
| Min. Bend Radius | 20/10D (Dynamic/Static) |
| Tensile Strength | Cable: 1200 N (Installation); 800 N (In Service) |
| Operating Temperature | -10 to 50°C |
| Storage Temperature | -20 to 60°C |