Image
MTP(12) TRUNK ASSEMBLY OS2
FO Trunk Assembly 72 x 09/125 OS2, MTP(12)APCm/MTP(12)APCm, type B, LSZH, ULL
MTP(12) TRUNK ASSEMBLY is a high-density fiber optic cable packed many fibers (24, 48, up to 144) with multiple connectors at the ends containing 12 fibers. It significantly reduces labor and testing time, improves airflow and saves space in cable trays and designed for fast and compact connections in data centers and high-speed networks.
High-quality MTP® connectors provide very low insertion loss and reliable long-term support for high-speed network applications.
Preferably used for multi-channel connection between racks.
| SKU | FO Trunk Assembly 72 x 09/125 OS2, MTP(12)APCm/MTP(12)APCm, type B, LSZH, ULL |
|---|---|
| Fiber Type | OS2 9/125 SMF |
| Fiber Count | 72 |
| Connector A | 12F MTP APC male |
| Connector B | 12F MTP APC male |
| Polarity | Type B |
| Loss Class | Ultra Low Loss |
| Connector A Insertion Loss | ≤ 0,12 dB (typ.); ≤ 0,25 dB (max.) |
| Connector A Return Loss | ≥ 60 dB |
| Connector B Insertion Loss | ≤ 0,12 dB (typ.); ≤ 0,25 dB (max.) |
| Connector B Return Loss | ≥ 60 dB |
| Cable Structure | Micromodules with CSM |
| Cable Attenuation | ≤ 0,32 dB/km @1310 nm; ≤ 0,18 db/km @1550 nm |
| Cable Outside Diameter | 7,5 mm |
| Cable Jacket | LSZH |
| Min. Bend Radius | 20/10D (Dynamic/Static) |
| Tensile Strength | Cable: 1000 N (Installation); 500 N (In Service) |
| Operating Temperature | -10 to 50°C |
| Storage Temperature | -20 to 60°C |