Image
LCD TRUNK ASSEMBLY OM4
FO Trunk Assembly 24 x 50/125 OM4, LC/LC Duplex Uniboot, Push-Pull-Boot, type S, LSZH, ULL
The LCD TRUNK ASSEMBLY is a pre-terminated fiber optic cable with multiple fibers bundled in a single jacket, featuring LC Duplex connectors, designed for high-density, cost-effective data center or backbone connections and improves airflow and saves space in cable trays.
Preferably used for multi-channel connection between racks.
| Fiber Type | OM4 50/125 MMF |
|---|---|
| Fiber Count | 24 |
| Connector A | 2F LCD Push-Pull-Boot |
| Connector B | 2F LCD Push-Pull-Boot |
| Polarity | A/B Stright |
| Loss Class | Ultra Low Loss |
| Connector A Insertion Loss | ≤ 0,1 dB (typ.); ≤ 0,2 dB (max.) |
| Connector A Return Loss | ≥ 35 dB |
| Connector B Insertion Loss | ≤ 0,1 dB (typ.); ≤ 0,2 dB (max.) |
| Connector B Return Loss | ≥ 35 dB |
| Cable Structure | Single Jacket |
| Cable Attenuation | ≤ 2,3 dB/km @850 nm; ≤ 0,6 dB/km @1300nm |
| Cable Outside Diameter | 3 mm |
| Cable Jacket | LSZH |
| Min. Bend Radius | 20/10D (Dynamic/Static) |
| Tensile Strength | Cable: 200 N (Installation); 100 N (In Service) |
| Breakout Length | 1000 mm |
| Operating Temperature | -10 to 50°C |
| Storage Temperature | -20 to 60°C |